neljapäev, 16. november 2017

Kuidas saada häkkeriks (Hacker-HOWTO)


Eric S. Raymondi on koostanud oma nägemuse, mis selgitab häkkeri olemust, eetikat ning seda, mis omadusi peaks häkkeril olema ja nõuandeid kuidas nende poole liikuda. Tegemist on pideval areneva dokumendiga ja selle eesti keelse versiooni leiab siit http://www.kakupesa.net/hacker/

Tegelikult on see huvitav lugemine ka neile, kes ennast häkkeriks ei pea ega ole ka eesmärgiks selleks saada. Kirjutis avab kõigile arusaama, et mida häkkeriks olemine endast kujutab. Kindlasti kummutab see nii mõnegi valearusaama häkkerlusest ja aitab mõista, et õiged häkkerid lähtuvad oma tegevuses üsnagi üllastest põhimõtetest (maailma parandamine probleemide lahendamise kaudu, oma ideede ja lahenduste jagamine). Ajakirjandus ja filmid on maalinud häkkeritest pildi kui süsteemidesse sissemurdjatest. Tegelikult aga nimetatakse selliseid inimesi kräkkeriteks. See on toodud ka välja Eric S. Raymondi poolt ning tema suhtumine kräkkeritesse on resoluutne ja põlglik.

Eric S. Raymond annab ülevaate häkkerlikust suhtumisest, häkkeri põhioskustest ja sellest, mis määrab häkkeri staatuse (kuidas staatust ära teenida).

Kõige olulisemaks küljeks on häkkerlikus suhtumises maailma nägemine selle pilguga, et see on täis probleeme, mis ootavad lahendamist. Ja kuna probleeme on palju, siis üks õige häkker jagab ideid ja lahendusi ka teistega, et teised saaksid uute probleemidega tegeleda. Häkkeriks olemine on pingutav, kuid lõbus. Kui enda intellektuaalne proovilepanek on lõbus ning puudub igavus ja nüridus, siis on motivatsioon pingutusteks ja oskuste edendamiseks suur.

Häkker sümboliseerib ka vabadust. Autoritaarsus piirab teda. Samuti piirab see vabatahtlikku koostööd ja ideede levitamist. Kord peab siiski majas olema ja autoriteedi võib tunnistada aga ainult siis kui sellel on mõte. Autoriteedi tunnistamine on sellisel juhul muidugi vabatahtlik.

Suhtumine on küll oluline aga oluline on siiski ka kompetents! Eric S. Raymondi annab ülevaate põhilistest oskustest, mille arendamine aitab häkkeriks saamisele kaasa: programmeerimisoskus (praktika!), avatud lähtekoodiga Unixi kasutama õppimine, HTML-i kirjutamine, inglise keel. Samuti annab ta nõu, kuidas häkkerite kogukonnas feimi koguda.

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et tegijast häkkerist joonistatakse pilt, mis võiks olla omane kõigile südamega oma valdkonnaga tegelevatele inimestele, oma valdkonna gurudele - inimesed, kes on pühendunud, kompetentsed, naudivad seda, mida teevad, parandavad maailma. Kindlasti on tegemist inimestega, kes asuvad Maslow püramiidi kõrgematel astemetel. Seega võib Eric S. Raymondi teost vaadata ka isiksuse arendamise õpetusena kõigile neile, kellele häkkerite tehnokultuur sobib ja on südamelähedane.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar