laupäev, 16. september 2017

Huvitavat internetiajaloost



Emotsioonid internetis – emotikonid ;)
Emotsioonid on inimloomuse lahutamatu koostisosa. Seetõttu on nende väljendamisel olnud juba iidsetest aegadest peale oluline roll inimkultuuris ja kommunikatsioonis. Nii ei ole midagi imestavapandavat selles, et e-posti kasutamise massilisel levimisel tundsid inimesed vajadust erineval viisil oma kirjades ka emotsioone näidata. Varsti võeti emotsioonide väljendamisel lisaks sõnadele kasutusele ka emotikonid.
Emotikone võib kohata juba 19. sajandist pärinevatel kirjutistel. Internetis aga võeti need kasutusele 1982 tänu Carnegie Melloni Ülikooli arvutiteadlasele Scott Fahlmanile, kes soovitas neid e-kirja teel töökaaslastele. Mõne lähema kuu jooksul levis see teade laialdaselt nii ARPANET-is kui ka Usenetis ning sealt sai alguse emotikonide üleilme kasutus.
Koos intreneti arenguga on aja jooksul suured muutused teinud läbi ka interenti vahendusel suhtlemine: E-post, IRC , veebipõhised e-postiteenused, MSN, sotsiaalmeedia. Kõik neid aga on raske ette kujutada ilme emotikonideta, mis on alati võtnud sisse iseenesest mõistetava koha nendes suhtlusvahendites.

Jätame nüüd emotsioonid kõrvale ja räägime nüüd natuke ka tehnoloogiast :)
Gopher – www lüüasaanud konkurent
Gopher lasti käiku 1991. aasta keskel Minnesota Ülikoolis Mark P. McCahill juhitud meeskonna poolt. Gopher on TCP/IP  rakenduskihi protokoll, mis disainiti dokumentide jagamiseks, otsimiseks, allalaadimiseks interneti vahendusel. Gopheri protokoll pakkus alternatiivi WWW-le selle varajases staadiumis, kuni HTTP-st sa domineeriv protokoll. Gopheri kui süsteemi moodustab teatud hulk gopheri servereid üle kogu maailma, neis paiknevad gopheri andmed ning töötab süsteemi ülalhoidev tarkvara.
Gopherile ligipääsemiseks olid loodud graafilised kasutajaliidesed. Hiljem WWW levides lisati gopheri kasutamise võimalus ka veebribrauseritesse. Üheksakümnendete keskel sattusin õppimisega seoses veebist infot otsides tihti hoopis Gopheris olevatele dokumentidele.
WWW aga võitis oma vabama HTML vorminguga jäiga Gopheri struktuuri ees ning tõrjus Gopheri välja. Kuigi enamuse poolt unustatud, on Gopher siiski oma entusiastide hulgas siiani kasutuses.
Siin ka mõned näited Gopherist:
http://gopher.floodgap.com/gopher/gw?gopher://gopher.floodgap.com:70/0/groundhog/natsum

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar