neljapäev, 12. oktoober 2017

Näide võrgusuhtluse veast Virginia Shea 10 käsu teemal


Toon näite võrgusuhtluse veast, mille tegi minu ammune kolleeg. Kõige rohkem on see näide seotud Shea käskudest käsuga „Know where you are in cyberspace“ aga mingil määral ka „Remember the human“.

Tegemist on juhtumiga, kus inimene segas lisas ametialasesse suhtlusesse sõbrale jaoks mõeldud lõõpimise, mis jõudis ka teiste osapoolteni, kelle jaoks sai see hoopis teise tähenduse.

See kolleeg kogus oma asutuse seest tagasisidet partnerorganisatsiooni ettepanekule. Kontakt partnerorganisatsioonist, kes oli ettepaneku saatnud ja kellele minu kolleeg nüüd oma asutusest korjatud tagasiside edastas, oli talle üsna hea ammune isiklik tuttav. Ettepanek oli saanud üsna palju kriitikat. Sealhulgas oli osa kriitikast sõnastatud üsna vabas vormis, eeldades, et tagasiside koguja toimetab seda veel enne edastamist. Kui see kolleeg tagasiside oma heale tuttavale partnerorganisatsioonis edasi saatis, siis esiteks ta edastas saadud tagasiside üks-ühele ja teiseks lisas juurde oma lõõpivad kommentaarid oma sõbra ja tema organisatsiooni kohta. See lõõp oli selline, mis heade semude vahel poleks midagi erilist. Seda tagasisidet ettepanekule ootasid aga partnerorganisatsioonis ka teised töötajad, kellele see sõber saatis kirja edasi. Kiri läks asutuse sees ringlema ja jõudis seal ka üsna kõrge juhi tasemele välja. See juht ega ka teised töötajad ei näinud kirja sisu heade tuttavate vahelise lõõpimisena, vaid asutuste vahelise suhtlemisena, ametliku seisukoha väljendamisena ning selles kontekstis võis seda lõõpimisena esitatud seisukohta võtta solvavana. Samuti ei jätnud professionaalset muljet mõned ilma korrigeerimata edasi saadetud seisukohad. Asi lõppes sellega, et mõlema asutuse üsna kõrgel tasemel juhid pidid seda olukorda klaarima.

Peamised õppetunnid on minu jaoks olid selles olukorras need, et esiteks ei tasu ametialasesse suhtlusesse isiklikku sõnumit panna. Sõbraga oleks võinud sellel teemal lõõpida näiteks järgmine kord õlleklaasi taga kohtudes. Erinevates rollides suhtluse jaoks on oma koht ja arvesta alati suhtluse konteksti! Teiseks peab alati kellegagi peetud ametialast meilivahetust kolmandatele isikutele edasi saates üle vaatama ega see ei sisalda sellist infot, mille kontekstist need ei tarvitse aru saada või mida selle kirjutaja ei ole mõelnud teiste osapoolte jaoks. Kui on väiksemgi kahtlus selles, siis tuleks vastav osa infost edastamata jätta.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar